Archives for Безбеден секс и СПБ

ЗА И ПРОТИВ КОНДОМИ

Кондомите се една од најчестите форми на контрацепција во светот. Но, иако тие имаат огромна корист, имаат и некои недостатоци. Погледнете неколку добри и лошите страни на кондомите за да видите дали овој метод е соодветен за вас. ЗА Спречува бременост Првата и најочигледна придобивка од кондомите е тоа што е многу ефикасно средство за спречување на бременоста. Ако се користат правилно, овие мали “гумички” се над 98% ефикасни. Кондомите се ефтини и практични Кондомите се продаваат скоро насекаде! Од аптеки до мензи, кондоми може да набавите насекаде. Не ви треба рецепт или лична карта за да ги купите, а
Read More

Категории: Секс, Секс, Секс, Секс и Секс.

да ја изгубите невиноста и што може да очекувате

Да се ​​изгуби невиноста за момчињата е прилично едноставно, сè што тие треба да направат е да имаат определено цел. Но, за девојчињата, тоа е малку покомплицирано. Иако губењето на невиноста не треба да се сфаќа премногу лесно, тоа не е нешто за кое што треба да се срамите, тоа е нешто што треба да се слави! Ако планирате да ја изгубите вашата невиност и не знаете што да очекувате, еве неколку совети и трикови што ќе ви помогнат. што значи да ја изгубите  невиноста Одење до крај е уникатно за секого. Додека секој има своја дефиниција за тоа што
Read More

Категории: КАТЕГОРИИ, КАТЕГОРИИ, КАТЕГОРИИ, КАТЕГОРИИ, КАТЕГОРИИ, КАТЕГОРИИ, КАТЕГОРИИ, КАТЕГОРИИ и Тинејџери.
Translation Priorities: Not needed.

ЖЕНСКИ КОНДОМИ 101

Секој има слушнато за (надворешни) кондоми – но дали сте знаеле дека има и „женски“ (внатрешни) кондоми исто така? Тие се доста поголеми, одговараат на внатрешноста на вагината и доколку се употребуваат правилно – обезбедуваат многу поголем процент на заштита од несакана бременост и развој на СПИ. Овој метод на заштита го преферираат повеќето жени, затоа што дава чувство на безбедност бидејќи вие имате контрола врз сексуалното и репродуктивно здравје. Доколку сакате да научите повеќе за женскиот кондом продолжете и ние ќе ви кажеме повеќе за ова заштитно средство! НАЧИН НА ЗАШТИТА Женскиот кондом може да се вметне во вагината
Read More

6 РАБОТИ ШТО СЕКСУАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ ПРОПУШТИЛО ДА НÈ НАУЧИ

Сексуалното образование е суштински дел од здравственото образование и е важно за развојот на тинејџерите, за нивната обука и за нивното целокупно постоење. Но, за жал, има многу теми што остануваат незасегнати во часовите за сексуално образование, вклучувајќи разговори за задоволството на жената, можностите за спречување на несакана бременост, сексот во ЛГБТ општествата (лезбејки, геј, бисексуални и транссексуални луѓе), сексуално преносливи болести и многу други. Ви презентираме 6 работи што сексуалното образование пропуштило да ве научи. 1. ПОВЕЌЕТО ЖЕНИ НЕ ДОЖИВУВААТ ОРГАЗАМ ПРЕКУ ПЕНЕТРАЦИЈА ПРИ СЕКСУАЛЕН ОДНОС Иако некои нереални порно филмови може да ве натераат да верувате дека сите
Read More

Категории: Тинејџери, Тинејџери, Тинејџери, Тинејџери, Тинејџери и Тинејџери.
Translation Priorities: Optional, Optional, Optional, Optional, Optional, Optional, Optional и Optional.

6 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА КОНДОМИТЕ


Read More

Категории: Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Безбеден секс и СПБ, Не сум бремена и Секс.
Translation Priorities: Optional.

5 СЕКС ПОЗИЦИИ ЗА КОИ НЕ СТЕ СОМНЕВАЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНАТ

Без разлика дали вашиот живот во спалната соба оди добро или лошо, на сите им треба малку инспирација понекогаш кога станува збор за секс позициите. Ако вие или вашиот партнер сте малку скептични во врска со вашиот сексуален живот, тоа би можело да има огромно влијание врз вашата врска. Ако од време на време додадете малку разновидност, и двајцата постојано ќе бидете ангажирани и ќе уживате во вашиот сексуален живот. Меѓутоа, ако сте малку загрижени на почетокот – ова е разбирливо, некои сексуални позиции може на почетокот да изгледаат малку страшни или дури и невозможни – сè уште не треба
Read More

Категории: Се обидувам да забременам, ТЕМИ, ТЕМИ, ТЕМИ, ТЕМИ и ТЕМИ.

ПРИЧИНИ ЗА ПРОПУШТАЊЕ НА МЕНСТРУАЛНИОТ ЦИКЛУС … ОСВЕН БРЕМЕНОСТ

Пропуштените или доцните циклуси можат да имаат многу други причини освен бременоста. Ако сте сигурни дека не сте бремени, но сте загрижени за вашиот одложен циклус, тогаш ние сме тука да ви помогнеме. Разговараме за главните причини зошто е можно да го пропуштите вашиот циклус. СТРЕС! Стресот влијае на вашето тело на многу начини, вклучително и менување на вашиот менструален циклус. Всушност, системот за реакција на стрес на вашето тело е вкоренет во истиот дел од мозокот што ги контролира репродуктивните хормони. Стресот потоа може да предизвика овулацијата и периодично да го одложи или целосно да го прескокне циклусот. Управувањето
Read More

Категории: Бремена сум, КАТЕГОРИИ, Менструација, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена и ТЕМИ.

5 НАЈЧЕСТИ СПБ И КАКО ДА ГИ ТРЕТИРАТЕ

Сексуално преносливите болести (СПБ) се многу чести, и доколку имате СПБ не е ништо од што треба да се срамите – но важно е да ги разберете, за да можете да уживате во здрав сексуален живот без да се грижите за контрадикторност или ширење на какви било СПБ. Ако сакате да научите за тоа кои се најчестите СПБ, како и нивните симптоми и како да ги третирате – тогаш прочитајте и откријте повеќе за 5 најчести СПБ. КАКО СЕ ШИРАТ СПБ Според Светската здравствена организација, повеќе од 1 милион СПБ секој ден се пренесуваат низ целиот свет. СПБ може да
Read More

Категории: Идеи и совети.

7 МИТОВИИ И ЗАБЛУДИ ЗА ПРЕВЕНЦИИ ОД БРЕМЕНОСТ ШТО ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕТЕ

Кога станува збор за менструацијата, бременоста и контролата на раѓање, тешко може да се дешифрира помеѓу научниот факт и приказната за домаќинката. Во секој случај, важно е да го разберете вашето тело и што внесувате во него за да бидете здрави. Разбирањето на опциите за контрола на раѓањето е важен начин за жените да се оспособат и да ја преземат контролата врз нивното здравје. Наведовме неколку од најчестите митови и факти за контрацепција за да ве информираме. 1. АПЧИЊАТА ЗА КОНТРАЦЕПЦИЈА ВЕ ЗДЕБЕЛУВААТ Многу жени велат дека доживуваат зголемување на телесната тежина како несакан ефект од хормонална контрацепција. Дали е
Read More

Категории: Идеи и совети, Идеи и совети, Идеи и совети, Идеи и совети, Идеи и совети, Идеи и совети и Идеи и совети.