Archives for Не сум бремена

Дали КОВИД-19 влијае на вашиот менструален циклус?

Не можеме да го пропуштиме огромното влијание на пандемијата КОВИД-19 врз човештвото. КОВИД-19 инфекцијата обично е поврзана со респираторни симптоми, како што се кашлица, треска или отежнато дишење. Како и да е, тоа исто така може да влијае на другите системи на нашето тело, како што се дигестивниот, нервниот или кардиоваскуларниот систем. Се поголеми докази сугерираат дека инфекцијата со КОВИД-19 може да влијае и на вашиот менструален циклус. Зборувајќи генерално, ова може да биде предизвикано од самиот вирус или од стресот што го предизвикува на телото. Да не ги заборавиме и потребните прилагодувања на животниот стил, што исто така може
Read More

Категории: Менструација.

ТОП 5 КАМА СУТРА ПОЗИЦИИ

Додека едноставните позиции може да бидат рутински, ништо не може да ги зачини работите во спалната соба, како што можат некои позиции на Кама Сутра! Без разлика дали сте авантуристички спортист или крут возач, сигурно ќе пронајдете нов фаворит на нашите топ 5 позиции на Кама Сутра! ШТО Е КАМА СУТРА Сите сме слушнале за Кама Сутра и знаеме дека станува збор за света, античка книга што значи да се направи непријатно на нови, убави и необични начини! Тоа е се за што знаат повеќето луѓе, но има многу повеќе во оваа мала книга! Првично е напишана на хинду, и
Read More

Категории: КАТЕГОРИИ, Се обидувам да забременам, Се обидувам да забременам, Се обидувам да забременам, Секс, Секс и Секс.

Пронаоѓањето на заборавениот женски оргазам

Сите знаеме дека женскиот оргазам постои, но Големото О не се наоѓа толку лесно како што би помислил некој. Студија на Харвард покажа дека само една од четири жени доживуваат оргазми за време на сексот. Значи дами, време е да престанете да се грижите што тоа нему му се допаѓа и да започнете да сфаќате што вие сакате! Ако сакате да знаете каде да го побарате вашиот следен оргазам, еве неколку совети и трикови за некои вртења на очите, виткање прсти, време е да научите сè за женското задоволство, исто толку  важно како и неговото задоволство (ако не и повеќе).
Read More

Категории: Идеи и совети.

ЖЕНСКИ КОНДОМИ 101

Секој има слушнато за (надворешни) кондоми – но дали сте знаеле дека има и „женски“ (внатрешни) кондоми исто така? Тие се доста поголеми, одговараат на внатрешноста на вагината и доколку се употребуваат правилно – обезбедуваат многу поголем процент на заштита од несакана бременост и развој на СПИ. Овој метод на заштита го преферираат повеќето жени, затоа што дава чувство на безбедност бидејќи вие имате контрола врз сексуалното и репродуктивно здравје. Доколку сакате да научите повеќе за женскиот кондом продолжете и ние ќе ви кажеме повеќе за ова заштитно средство! НАЧИН НА ЗАШТИТА Женскиот кондом може да се вметне во вагината
Read More

Категории: Безбеден секс и СПБ и Секс.

10 факти кои не ги знаевте во врска со вашиот циклус

Менструацијата е многу повеќе од крварење и грчеви! Ако сакате да дознаете повеќе за вашето тело и овој посебен месечен процес, останете овде и ќе ви покажеме неколку интересни факти за периодот, циклусот за кои веројатно никогаш порано не сте чуле. 1) тоа не е само крв Спротивно на популарното верување, вашиот циклус не се состои само од крварење! Тоа е всушност комбинација на крв, слуз и ткива од вашата матка. Дами! 2) менструалниот циклус и вашиот природен мирис Многумина велат дека промените во природниот мирис за време на овулацијата и менструацијата датираат од праисториското време, каде што мажите повеќе
Read More

Проблеми со забременување: видови истражувања

Многу парови во денешно време имаат потешкотии во обидот да добијат бебе. Кога при редовни обиди за зачнување во рок од 1 година кај жени под 35 години и во рок од 6 месеци кај жени над 35 години, нема никаков резултат, се препорачува парот да се консултира со специјалист. Неплодноста не е проблем само за жените. Причините треба да се бараат кај двајцата партнери. Важи правилото 30/30/30 – кај 30% проблемот е кај жените, кај 30% кај мажите и кај 30% кај двајцата партнери. 10% од паровите остануваат со нејасна неплодност. Во оваа статија ќе разговараме за основните истражувања
Read More

Translation Priorities: Optional.

Овулација – сè што треба да знаете

Овулацијата е една од најважните фази од менструалниот циклус. Прочитајте го овој блог за дополнителни информации околу тоа што е овулацијата и што се случува со вашето тело кога овулирате. Што е овулација? Покрај крвавењето, менструалниот циклус кај жените се состои од три фази- фаза на формирање на фоликула, овулацијата и лутеална фаза. Овулацијата е ослободување на зрела јајце-клетка, од еден од јајниците. По ослободувањето, специјалните структури на фалопиевите туби, наречени фимбрии, ја пренесуваат јајце-клетката кон матката. Кога се јавува овулација и колку трае таа? Овулацијата обично се јавува во средина од менструалниот циклус. На пример, ако менструалниот циклус трае
Read More

Категории: Се обидувам да забременам и ТЕМИ.
Translation Priorities: Optional, Optional, Optional, Optional, Optional, Optional, Optional, Optional и Optional.

Причини за недостаток на менструалниот циклус – втор дел

Во претходната статија разговаравме за некои од главните причини за недостаток на менструација – стрес, интензивна физичка активност, синдром на полицистични јајници, проблеми со тироидната жлезда и многу повеќе. Во оваа статија ќе споменеме и други, не помалку важни причини за недостаток на менструалниот циклус. Што претставува аменореја? Аменореја е отсуство на менструален циклус. Таа може да биде примарна и секундарна. Примарна аменореја е отсуството на прв менструален циклус кај девојчиња под 16 години. Секундарна аменореја е кога има последователно отсуство на менструален циклус за период од најмалку 3 месеци. Менструалниот циклус е контролиран од хипоталамусот и хипофизата – структури
Read More

Категории: Менструација и Менструација.

ТОП 5 ФАНТАЗИИ ЗА ОДИГРАНИ УЛОГИ

Сексот е деликатен, а да се биде посекси е уште поделикатно. Од друга страна пак, врската може да ја чувствувате како да трчате маратон, а бидејќи ќе се соочите со тоа – ќе ве истошти! Анксиозноста, стресот и сите тие чувства може да доведат до лош секс или недоволно секс, оставајќи ја вашата врска да тргне низбрдо. Затоа, доколку барате начини како да го зачините вашиот сексуален живот, играта на улоги е одговорот за повторно поврзување со вашиот партнер! Играта на улоги е секси, заводлива и разиграна – кога сте уапсени во реалниот живот може да предизвика посттрауматско нарушување, но
Read More

Категории: Идеи и совети, Идеи и совети, Идеи и совети, Идеи и совети, КАТЕГОРИИ, КАТЕГОРИИ, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена, Не сум бремена и ТЕМИ.

10 СОВЕТИ ЗА ВАГИНАЛНА ХИГИЕНА КОИШТО СИТЕ ЖЕНИ ТРЕБА ДА ГИ СЛЕДАТ

Сексуалната хигиена не е важна само за да остане свеж мирисот, туку и за зачувување на вашиот репродуктивен систем, како и здравјето на унитарниот тракт! Вашата вагина е многу чувствителна област и било какво нарушување на pH рамнотежата може да предизвика вагинални инфекции и други здравствени проблеми. Продолжете да читате за некои основни практики за сексуална хигиена што секоја жена, без оглед на возраста, треба да ги следи! 1) Избегнувајте сапун Да, правилно прочитавте. Повеќето комерцијални миризливи сапуни се груби во однос на вашите дамски делови. Овие сапуни често содржат штетни хемикалии како што се глицерол, парфеми и антисептици и
Read More